ספר תהילים: פרקים לכל יום בשבוע

ספר תהילים

ספר תהילים או אחד מספרי המקרא וכפי שידוע, הוא נכתב ונערך במשך מאות שנים, כאשר מאחוריו עומדים דמויות משמעותיות, כגון דוד, אסף, משה, שלמה ועוד. הספר כולל כ150 פרקים וניתן למצוא לו מגוון חלוקות. הוא מחולק בהתאם לפסוקים, מזמורים (כל מזמור מציג יצירה שעומדת בפני עצמה), חודשים, ימים (יום ראשון ועד יום שבת) ועוד. לפי המסורת הלוויים של בית המקדש היו נוהגים לשיר פרקי תהילים בעת הקרבת קורבנות ואילו כיום הסידור היהודי מושתת לא מעט על הספר. ספר תהילים מהווה בסיס לתפילות יומיומיות, ובו זמנית לתפילות ייחודיות.

יכולת לחוש חיבור

ספר תהילים נקרא במגוון יעדים ומועדים. מכאן שיש תהילים ליום ראשון, תהילים ליום שני , תהילים ליום שלישי וכן הלאה, כאשר בין היתר יש תהילים לרפואה, תהילים לפרנסה, תהילים להצלחה במבחן, תהילים לזיווג וכדומה. כל זאת מלמד אותנו שספר תהילים הוא חלק מהותי מהיום יום של מגוון אנשים. אנשים מוצאים בו ערך רב כיוון שהוא עוסק בעבודת השם מצדו של דויד המלך, וכיוון שהוא מכיל לא מעט דיבורים עם הקב"ה, כך שעצם הקריאה מהווה כמיהה להתחבר לה', או לחלופין צורך לפנות אליו בבקשה. מכאן שבין אם מדובר בצורך למצוא זיווג ובין אם מדובר בעוד יום שלישי (פעמים כי טוב), הרי שמוטב לקרוא תהילים. פה נציין שאם מרגישים שמתעורר הצורך לקרוא בספר, אין זה הכרחי להחזיק בספר תהילים, אלא ניתן למצוא את הפרקים הרלוונטיים גם ליום הזה וגם לימים אחרים באופן מקוון, זמין ונוח.

גם מבלי להבין לעומק את סך המשמעויות

רבים קוראים בספר תהילים מדי יום, וזאת מבלי באמת להבין לעומק מה קוראים, ועדיין יש בכך ערך רב. לא לכולם יש זמן להתעמק וללמוד לעומק את הדברים, ועל כן עבור רבים גם רק קריאה שטחית מהווה דרך להתחבר לקב"ה. התפיסה היהודית אומרת שכל אחד צריך לעסוק בתורה כמיטב יכולתו, ועל כן המנהג שרבים סיגלו לעצמם לקרוא תהילים מדי יום מהווה דרך נוחה וזמינה לתקשר – דרך חשובה להעביר את הגחלת ולחוש חיבור קדוש.

עדות לפריחה רוחנית

מי שמעורה מעט בקבלה, יודע שבזוהר נאמר שבדור שלנו צפויה לחול התעוררות רוחנית, וזאת במקביל לפריחה הטכנולוגית. תפיסה זו נתמכת בנתונים בשטח, ומבינים בתחום מצביעים על עדויות רבות שרק הולכות וצוברות תאוצה, בין היתר באמצעות הצורך של אנשים לקרוא מדי יום מזמורי תהילים.

סודות מעולם הקבלה

מעבר לנתונים בשטח ולרצון להתחבר לקב"ה, יש סיבות נוספות שגורמות לאנשים לקרוא בספר מדי יום ביומו. ראשית נציין שמי שקורא בספר יכול לחוש כאילו הדברים נכתבו עבורו, וכיוון שמדובר רבות על תקווה, נחמה ומזור, אנשים משיגים תחושת עוצמה. כמו כן, לפי המיסטיקה היהודית, המזמורים שמופיעים בספר מייצגים עוצמה רוחנית משמעותית, כזו שבכוחה לעורר חסדי שמים, ועל כן ניתן למצוא שרבים קוראים בספר תהילים לא רק ביום יום, אלא גם בעת סכנה. עוד נציין שלפי הקבלה לכל מזמור משמעות סגולית שונה, כלומר מדובר בסודות רבי ערך מעולם הקבלה.

כל אחד כראות עיניו

כפי שניתן לראות, רבים פונים לספר תהילים בשלל מצבים. ביום יום וכאשר מבקשים להשיג יעדים חשובים (פריון, בריאות, זיווג, ביטחון וכדומה). עוד הקבלה מלמדת אותנו שלרוב אין לקרוא בספר בשעות הלילה ושאם קוראים בספר תהילים לפי שם האדם ושם אמו, זוכים להינצל משלל מצוקות. מכאן שכל אחד מוזמן לקרוא בספר תהילים כראות עיניו. ניתן מדי יום, ניתן רק בשעת דוחק וניתן גם מבלי להבין לעומק את אופי הדברים.

נגישות