מה כוללות המשניות ולמי הן מיועדות?

משניות

התרבות היהודית היא תרבות ארוכת שנים ומכובדת ביותר. היא כוללת הרבה מאד סיפורי גבורה, אישים חשובים שייזכרו לנצח בראי ההיסטוריה וכמובן הרבה מאד טקסטים מכוננים וחשובים. וכשמדובר על הכתבים החשובים ביותר, כולנו מכירים את ספר התנ״ך כמובן, מדרשי אגדה נפוצים, שירים וסיפורים של גדולי הכותבים וכן הלאה. נדמה אם כך כי טקסטים אחרים שחלקם חשובים ביותר הם כאלו שאנשים פחות מכירים. דוגמה מצוינת לכך הן המשניות. נראה כי קיים בלבול של ממש ורבים לא יודעים מה זה בכלל ומה זה בדיוק אומר. זוהי הסיבה שאנו רוצים לעשות כעת סדר בדברים ולהסביר על המשניות. מיד נרד לעומק הדברים, אבל קודם כל בואו נדבר על האפשרות הנהדרת לרכוש את המשניות אונליין בימינו.

היכן ניתן לרכוש את המשניות?

מי שחיפש בעבר משניות וספרי קודש באופן כללי, נאלץ לחפש חנויות יודאיקה או חנויות ספרים מיוחדות בקרבת הבית. מה שהיה קורה הרבה פעמים זה שהיינו מגיעים אל אותן החנויות הללו ומגלים אחד משני דברים. או שאין בכלל את הספר שאנו מחפשים ונאלץ לחפש אותו במקום אחר ואולי אפילו לנסוע רחוק מאד בשביל זה, או שנגלה שהמחיר הוא מופקע ויקר ביותר ונאלץ להיפרד מסכום כסף גדול במיוחד. כיום התמונה שונה בתכלית. אתר מצוין בשם בשם אוצר ספרים מציע מלאי עצום של ספרי קודש וספרי יהדות במחירים מעולים עם משלוחים מהירים עד הבית. את משניות קהתי אפשר למצוא באתר אוצר ספרים (הפירוש של המקובל פנחס קהתי למשנה), כך גם פירושים אחרים וכמובן את ששת סדרי משנה עצמם. אנו ממליצים בחום להיכנס אל האתר בהקדם ולראות בעצמכם את האופציות המעולות, וכעת בואו נמשיך ונדבר על המשניות.

מהי המשנה?

המשנה היא למעשה קובץ הלכתי מסודר לפי נושאים המסכם את ההלכה כפי שזו התפתחה בבתי המדרש התנאיים מסוף המאה הראשונה ועד לתחילת המאה השלישית. היא מקיפה מגוון רחב של נושאים ועוסקת בפרטי ההלכות והדינים בכל אחד מהם. מדובר על חיבור חדשני מפני שזהו למעשה החיבור הראשון שהעלה את התורה שבעל פה (זו שעברה מדור לדור על ידי חכמים) אל הכתב.

מה כוללות המשניות?

אם כך, המשנה היא למעשה פרויקט די מיוחד שמטרתו לכלול את כל תחומי החיים ולמעשה כל רגע בחייו של כל יהודי. המשנה מחולקת לשישה סדרים מרכזיים:

  • סדר זרעים: המדבר על כל מה שקשור לעבודת הארץ והאדמה בארץ ישראל.
  • סדר נשים: סדר העוסק בנשים ובכל מה שקשור לזוגיות, שלום בית ויחסים.
  • סדר קודשים: הקובץ הזה מדבר על כל נושא הקרבנת הקורבנות ועבודת השם בבית המקדש ויש בו עוד לא מעט נושאים משיקים קשורים.
  • סדר מועד: סדר מועד הוא הקובץ שבו נוכל למצוא את כל מה שחשוב לדעת על המנהגים וההלכות בחגי ישראל השונים. זהו הסדר הנפוץ ביותר שנלמד.
  • סדר טהרות: עוסק בנושאי טומאה וטוהרה, נושא חשוב ביהדות.
  • סדר נזיקין: הסדר הזה עוסק ביחסים חברתיים ובפרט בהלכות של נזקי רכוש, פגיעות באדם, הלכות שכנים ושותפים וכן הלאה.

מדוע מדובר על טקסטים כל כך חשובים?

כאמור, זוהי למעשה הפעם הראשונה בה הועלתה התורה שבעל פה על כתב. התורה הקדושה מכילה חוקים ומצוות חשובים, אבל כמובן שזהו רק חלק מהקודש היהודי כולו. הסדרים הללו למעשה מסכמים שנים ארוכות של הלכה, דיונים והחלטות של רבנים חשובים. מזכירים שאת כל הספרים תוכלו לרכוש אונליין באתר אוצר ספרים.

נגישות