חולים בפרקינסון: יש לכם זכויות, וכדאי לממש אותן

פרקינסון היא אחת המחלות היותר מעיקות ואחת המחלות שיותר קשה לחיות לצדן, ועל כן טוב לדעת שלכל הפחות ניתן למצוא נחמה בדמות מגוון הקלות וזכויות ייעודיות. אז נכון שבדרך נפגוש את הבירוקרטיה, אך כיוון שמדובר בעזרה מקיפה, בהחלט חשוב להכיר איזו זכות מוענקת לצד אלו תנאים, ואף כיצד ניתן להתגבר על מגוון מכשולים ביתר קלות. מכאן שאם בן משפחה קרוב לקה במחלה, טוב לדעת שלצד תחושת חוסר אונים, כן יש כמה דברים שניתן לעשות, וזאת מלבד תמיכה ומילה טובה. עברו על ההטבות הבאות:

קצבת נכות כללית

חולה פרקינסון שאיבד את יכולת ההשתכרות בעקבות לקות נפשית או פיזית, זכאי לקבל מטעם המוסד לביטוח לאומי מענק קצבת נכות כללית באופן חודשי. מדובר בסכום שנע בין 1,405 ל 2,342 ש"ח מדי חודש, תלוי בדרגה שנקבעה. על מנת לממש זאת צריך להוכיח מול ביטוח לאומי נכות בשיעור של מינימום 60%. עם זאת, גם ניתן להוכיח נכות רפואית של מינימום 40%, אך זאת לצד ליקוי רפואי שמחזיק במינימום 25% נכות. מה עוד? יש להוכיח פגיעה של מינימום 50% מכושר ההשתכרות, וראוי לדעת שהזכאות תלויה ברמת ההכנסה, כאשר לעיתים ניתן לקבל סכום יותר גבוה – תלוי בדרגת אי כושר ההשתכרות שנקבעה. מכאן שאין זה רק חשוב להכיר את הזכויות של חולי פרקינסון, אלא גם כיצד ניתן לממשן.

גמלת ניידות

חולה פרקינסון שנפגע באופן קיצוני בגפיים התחתונות זכאי לגמלת ניידות. זו עשויה להיות קצבה חודשית עבור החזקת רכב, עבור רכישת רכב ועבור לימודי נהיגה. פה הגובה של הקצבה תלוי בחומרת המצב, ברמת הנזקקות לרכב ובמגוון משתנים נוספים. על מנת לממש זאת נדרשים לעבור בדיקה ע"י וועדה רפואית מטעם משרד הבריאות.

 גמלת שירותים מיוחדים

מדובר בגמלה חודשית שעשויה להגיע למעלה מ4,000 ש"ח בחודש. הגמלה מיועדת לחולים שהגיעו למצב סיעודי, כלומר לחולים שנזקקים לעזרה צמודה. כמו כן, במקרה שמוגדרים כ100% מוגבלי ניידות, הרי שאז הגמלה תתווסף לגמלת ניידות. על מנת להכריע לגבי גובה הגמלה, ביטוח לאומי בוחן את המצב הסיעודי (בהתאם ליכולת לבצע 6 מטלות יומיומיות), כאשר במקביל נבדק שיעור הנכות הרפואית ואלו קצבאות נוספות קיימות.

פטור מתשלומי מס הכנסה

במקרה זה יש להוכיח נכות של מינימום 90% בגין שלל מחלות ויש להוכיח שהנכות תקפה לפחות במשך כחצי שנה. פה נציין שאם כבר עברתם מבחן נכות מטעם ביטוח לאומי, אין זה פוטר מלעבור מבחן נוסף מטעם מס הכנסה – מדובר בשני מבחנים שונים.

חולים בפרקינסון: יש לכם זכויות, וכדאי לממש אותן

פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי

חולי פרקינסון שנקבע להם דרגת נכות של מינימום 75%, יהיו זכאים לקבל פטור מלא מתשלומים שמיועדים לביטוח לאומי.

גמלת סיעוד

חולי פרקינסון בגיל פרישה ייהנו מגמלת סיעוד. עם זאת, אין מדובר בגמלה שבאה לידי ביטוי כסכום כספי, אלא לרוב באמצעות מימון של מטפל צמוד.

החזרי הוצאות בגין רכישת תרופות

חולי פרקינסון אינם נדרשים לשלם עבור התרופות שמיועדות לטפל במחלה. כמו כן, הם אינם נדרשים לשלם עבור טופס 17 ואף הם זכאים לקבל החזרי נסיעות, בהנחה שמטרת הנסיעה היא ביקור רפואי.

כל זאת ועוד

כפי שניתן לראות, חולי אלצהיימר זכאים לשלל הטבות, כולל הנחה בתשלום ארנונה, סיוע בשכ"ד (עבור בעלי דרגת נכות של מינימום 75%), החזקת קו של בזק וכמובן שגם עבור השגת תו נכה. לסיכום נציין שלא מעט הטבות מגיעות, ועל כן עליכם בני המשפחה לדעת להכווין לעבר הסיוע המשמעותי ביותר, וזאת כמובן לצד אמפטיה והכלה. רק בריאות!

נגישות