מה הקשר בין שם המשפחה שלכם לאזרחות אירופאית?

גירוש ספרד מתייחס לסיטואציה ידועה, אך גם מתייחס לסיטואציה שהתרחשה לפני יותר מ500 שנה. מכאן שמפתיע לגלות שמגוון מהלכים משמעותיים מושפעים מסיטואציה שלא ניתן לשאול לגביה את ההורים, את סבא וסבתא ובעצם אף אחד שחי כיום. כיצד אם כן ניתן להוכיח קשר בין שם המשפחה הנוכחי לבין רשימת האנשים שהיו חלק ממגורשי ספרד, ובאופן כללי כיצד שם המשפחה עשוי לאפשר אזרחות אירופאית? אם גם אתם עדיין לא מבינים לגמרי במה דברים אמורים, מוזמנים ליישר קו ועם קצת מזל, לגלות שמגיעות לכם מגוון הטבות משמעותיות.

שם המשפחה שלכם מופיע ברשימה?

אם נתחיל מנקודת ההתחלה, נציין שפורטוגל החליטה לתקן עוולה היסטורית, החליטה לאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לחזור לגור במדינה, ומכאן שגם להחזיק באזרחות פורטוגלית. פה ראוי להבין שהאזרחות הפורטוגלית מעניקה באופן אוטומטי אזרחות אירופאית, וזאת הודות לעובדה שפורטוגל חברה באיחוד האירופאי. על מנת לממש את הזכאות, יש להצביע על שם משפחה שמצוי ברשימת שמות מגורשי ספרד, כאשר מספיק להצביע רק על קשר יחיד. כך למשל אם רק שם המשפחה של הסבתא מצוי ברשימה, רוב הסיכויים שהזכאות מגיעה. אומנם נדרשים לא מעט בירורים נוספים, אך כל עוד פונים לחברה מקצועית ומנוסה, מקבלים סיוע צמוד ויעיל. כיצד אם כן ניתן לדעת האם יש טעם להתחיל בתהליך? ובכן בדיקת זכאות ראשונית ניתן לבצע ללא עלות, וזאת בזכות מאמר שמפרט את כל מה שצריך לדעת בנושא. מדובר במסמך שמציג באופן מפורט שמות משפחה ספרדים ופורטוגלים.

מעט היסטוריה

בשנת 1492 גורשו יהודי ספרד בשל סיבות דתיות (היהודים נמנעו מלהתנצר), כך שחלקם הגיעו לפורטוגל. מעשה זה הגדיל את כמות היהודים פי יותר מ2. רבים הוגדרו כמהגרים בלתי חוקיים וחלקם הוגדו כעבדי המלך וסבלו מתנאים קשים. בשנת 1496 מלך פורטוגל נשא נסיכה ספרדית לאישה, וזו כפתה עליו לגרש את כל היהודים. המלך שלא מיהר לגרש אנשי עסקים מוצלחים מצא פשרה, המיר את דתם של היהודים בכפייה, כך שרבים מהיהודים חיו כאנוסים – שמרו על דתם בסתר. השנים חלפו ורק בשנת 2015 פורטוגל החליטה לקחת אחריות, החליטה לקבל בחזרה את היהודים המגורשים.

מה הקשר בין שם המשפחה שלכם לאזרחות אירופאית?

שם משפחה ספרדי או פורטוגלי

שלל אנשים שמבקשים להשיג אזרחות אירופאית, או שיש להם בשורשים שם משפחה פורטוגלי, מחפשים התאמה דווקא לשם משפחה ספרדי. מדוע תופעה זו כה נפוצה? ובכן כפי שציינו, רבים מהיהודים שגורשו מספרד עצרו בפורטוגל. עוד נציין שהרבה יותר קל להשיג אזרחות פורטוגלית מאשר אזרחות ספרדית, כך שדי להוכיח זיקה משפחתית לאחת משתי האפשרויות, כדי ליהנות משלל ההטבות שמקנה דרכון אירופאי.

שם המשפחה לא נמצא? יש מה לעשות!

רבים מהאנשים עוברים על הרשימה, לא מוצאים את שם המשפחה וממהרים להרים ידיים. מצב זה אינו הגיוני, וזאת כי יש דברים רבים שניתן לעשות כדי להוכיח זיקה שורשית, במיוחד אם ידוע על קשר משפחתי לאזור. אומנם במקרים שכאלו המשימה יותר סבוכה, אם כי היא עדיין אפשרית, וזאת בזכות הניסיון הרב שמציעים שלל משרדים שעוסקים בנושא לאורך השנים.

משימה קשה אך אפשרית

אומנם הוכחת זיקה לפורטוגל באמצעות שם המשפחה מהווה קלף חשוב, אך יש להפנים שזהו רק הצעד הראשון בתהליך. בין היתר נדרשים להוכיח שימוש משפחתי בשפת הלדינו, להמציא תעודות מארץ המוצא, כתובת מגורים מקומית, לשלוף רישום ממשרד הפנים וכן הלאה. עם זאת, גם אם דבר מסך הרשימה אינו נראה אפשרי, עדיין טוב לדעת שישראלים רבים שהיו בדיוק באותה נקודת מוצא כן הצליחו לעמוד במשימה, וזאת הודות לסיוע צמוד ומקצועי. שווה בירור!

נגישות