איך הפך המספר 420 לסמל לצריכת קנאביס?

יצא לכם להיתקל מתישהו במספר 420? ובכן הוא לא צץ משום מקום. הסיפור מאחורי המספר הזה מעניין מאוד, ועם השנים הפך 420 מסתם מספר לאמירה תרבותית חזקה הקשורה לעולם הקנביס ולצריכתו. אז מהו סיפור הרקע מאחורי המספר 420? איך הפך שילוב המספרים האלה לייצוג אייקוני לצריכת קנאביס ברחבי העולם? המשיכו לקרוא ותגלו את כל המידע המעניין.

הסיפור המקורי: הוולדוס

הסיפור המקובל ביותר שמשמש כהסבר על מה זה 420 ואיך הוא הפך לקוד לקנאביס מתחיל בתחילת שנות השבעים בסן רפאל, קליפורניה. קבוצה של חמישה תלמידי תיכון, הידועים בשם וולדוס בשל מקום הבילוי המקובל שלהם ליד קיר מחוץ לבית ספרם, החלו להשתמש במונח 420, והבחירה במספר הזה לא הייתה אקראית. הקבוצה מצאה מפה כלשהי שהראתה לכאורה מיקום של גידול קנאביס, והם החליטו להיפגש בשעה 16:20 לאחר חוגים שונים שהשתתפו בהם כדי לחפש את האוצר החבוי הזה. הוולדוס נהגו להזכיר אחד לשני את תוכניותיהם לאורך כל היום, ואמרו 420 לואי, בהתייחסם לפסלו של לואי פסטר שלידו נפגשו. עם הזמן, 420 לואי קוצר לפשוט 420, והוא הפך לקוד הסודי שלהם לקנאביס.

איך הוא התפשט?

לוולדוס היו קשרים שמילאו תפקיד מרכזי בהפצת המונח. לחלק מהחברים היו קשרים ללהקת הרוק גרייטפול דד. להקה זו סיפקה במה למונח מחוץ לבית הספר שלהם ואל מעגלים רחבים יותר, והוא הפך לחלק קבוע מהקהילה והתרבות של הגרייטפול דד. מעריצי הלהקה, הידועים גם בשם דד הדס, החלו להשתמש ב-420 כמונח לצריכת קנאביס, והוא חלחל בהדרגה דרך תרבות הנגד של אותה תקופה.

יתר על כן, בתחילת שנות התשעים המונח זכה לתשומת לב המיינסטרים. היי טיימס, מגזין המוקדש לתרבות הקנאביס, החל להשתמש במונח ולקדם אותו, והוא הוסיף רובד של לגיטימציה למונח והציג אותו לקהל רחב יותר.

 

 

ההשלכות המודרניות

עם עליית האינטרנט והתקשורת העולמית, המונח 420 התפשט כמו אש בשדה קוצים. ה-20 באפריל הפך לחג לא רשמי לחובבי הקנאביס. ביום זה מאורגנים ברחבי העולם עצרות, אירועים וחגיגות המוקדשים לקידום והערכת הקנאביס. זוהי הזדמנות לפעילים להשמיע את דעתם על לגליזציה של קנאביס ולחובבים לחגוג את תרבות הצמח.

בתרבות הפופולרית, 420 מצא את דרכו לסרטים, תוכניות טלוויזיה ומוזיקה שהוסיפו להכרה העולמית שלו. יתר על כן, ככל שחוקי הקנאביס משתנים ברחבי העולם, המונח נשאר סמל לשינוי התפיסות והקבלה של הצמח.

מידע נוסף על המושג 420

  • 420 וחוקיות: אף ש-420 היא חגיגה של קנאביס, חשוב לזכור שחוקיות הצמח משתנה ממדינה למדינה ואפילו בתוך אזורים של מדינות. חגיגת 420 במקום שבו קנאביס אינו חוקי יכולה להוביל להשלכות משפטיות.
  • הוולדוס וההוכחה: הוולדוס שומרים על טענתם למקור המונח וסיפקו ראיות שונות לאורך השנים, כולל מכתבים מסומנים ופריטים מתוארכים עם המונח 420.
  • תיאוריות אחרות: סיפורם של הוולדוס הוא המקובל ביותר, אך קיימות מספר תיאוריות אחרות על מוצאו של המושג 420. יש האומרים שזה היה קוד משטרתי (והוא לא היה), ואחרים מאמינים שיש לו קשר לשיר של בוב דילן Rainy Day Women #12 &; 35, כי 12 כפול 35 שווה 420.
  • 420 בעסקים: עסקים רבים הקשורים לקנאביס שילבו 420 בשמם כמחווה לתרבות, והוא משמש סמל מוכר באסטרטגיות מיתוג ושיווק להופעות ובילויים ולעסקי קנאביס שונים.
  • תפיסות שגויות: יש אנשים שחושבים בטעות של-420 יש קשר ליום הולדתו של אדולף היטלר, שכן הוא נולד ב-20 באפריל. עם זאת, אין ראיות הקושרות בין השניים, והקונוטציה עם קנאביס נותרה נפרדת לחלוטין.

לסיכום

האבולוציה של 420 מקוד חשאי בין חברים לסמל מוכר בעולם לקנאביס היא סיפור יוצא דופן של התפשטות תרבותית. מסע זה מציג את כוחן של תנועות עממיות ותופעות מקומיות להשיג משמעות אוניברסלית. מקורו בהרפתקה תמימה של קבוצת תלמידי תיכון, ולבסוף המספר השתלב בצורה חלקה בלקסיקון של תרבות הפופ, הפוליטיקה והמסחר. כיום, כל אזכור של 420 מזכיר את הקנאביס, את קבלתו ואת השפעתו הבלתי מעורערת על החברה.

נגישות