מה הסוד לתבשיל הקדרה המושלם?

תבשילי קדירה הם תבשילים מנחמים ומעולים, בעיקר בימים קרים, בשבתות וחגים. תבשילים מסוג זה אמורים לספק תחושת שובע נפלאה, וגם טעם עמוק שקורה בבישול ארוך. תבשילי קדירה אהובים במגוון רחב של מדינות וארצות, ובישראל תבשיל קדרה, החל מחמין עד גולש, נחשבים מאד פופולאריים. אם אתם מכינים תבשיל קדירה, חשוב שתכירו את השלבים והסודות לטעם מושלם.

אז מה הסוד של תבשילי קדירה?

בתחילה חשוב לדעת שלא מדובר בפעולה אחת שיש לבצע כדי שהתבשיל יהיה מוצלח – אלא באוסף של פעולות שחשוב לעשות בזמן ההכנה. השלב הראשון הוא קניית בשר איכותי מנתחים מתאימים לתבשילי קדרה. כדי לדעת מה לקנות, כדאי לברר מה הנתח הטוב ביותר עבור התבשיל שאתם מתכוונים להכין, כמו למשל בשר מספר 8 או בשר מספר 2 המתאימים לחמין, או בשר מספר 11 שמתאים לגולש. בכול מקרה, תמיד אפשר להשתמש בצלי בקר המתאים לקדירה שלכם. כדי להכין תבשיל קלאסי, בחרו נתח שכול מה שצריך כדי להכינו הוא לזלף מעט שמן זית, לעסות את הבשר, לתבל ולהדק אל הנתח את התבלינים.

הסוד השני טמון בדרך בה תסגרו את הבשר לפני שאנחנו מתחילים להרכיב את התבשיל. "סגירת בשר" היא פעולה של טיגון קוביות בשר או חתיכות בשר מכל הצדדים, משך דקות בודדות, רק כדי שהבשר ייסגר ולא יישאר חי מבחוץ. לאחר מכן אפשר להמשיך להכין את הקדרה בדיוק כמו שאתם חושבים או לפי מתכון.

 

 

פתיחת התבשיל עם תבלינים

כדי להכין רוטב לבשר כדאי לבצע "פתיחת תבלינים" וכדאי לדעת איך עושים זאת בתרבויות שונות, כמו למשל טיגון של הרוטב בשיר בסגנון מרוקאי עם תבלינים חריפים, או לפי המטבח התורכי עם המון כמון ובהרת, או לפי הבישול ההונגרי עם המון פפריקה, שום, מלח ופלפל. כדי ללמוד על בישול קדרות בתרבויות שונות אפשר להאזין למידע מתוך פודקאסט בנושא תבשילים בתרבויות. פתיחת תבשיל קדרה והכנת רוטב, מתחילה בהכנת תשתית לתבשיל שיהיה הרוטב שיהפוך אותו לעסיסי. הסוד הוא לטגן בסיר גדול מעט רסק עגבניות, בצל, שום ואת כל מה שאתם צריכים לפני הרכבת התבשיל.  את המרכיבים מטגנים בסיר עם תבלינים כמו מלח פלפל ופפריקה. טיגון של השמן עם רסק עגבניות והוספת תבלינים יוסיף המון טעם לרוטב.

זמן בישול

לאחר הסגירה, הטיגון ופתיחת התבלינים, הגיע הזמן להרכיב את התבשיל בתוך קדירה. תבשילי קדירה מתחילים בבישול על הגז למשך חצי שעה עד שעה, ולאחר מכן הכנסת המרכיבים לכלי האמור, ומשם לתנור לכמה שעות להמשך התגבשות של התבשיל.

הניחו את כל המרכיבים בקדרה, החל מבשר על ירקות כמו תפוחי אדמה, גזר, שורש פטרוזיליה או קטניות במידה ואתם מכינים חמין. כאשר מכינים תבשילי בשר, נהוג להוסיף קטניות כמו למשל בחמין היהודי או בתבשילים מקסיקניים, כמו למשל בהכנת תבשיל צ'ילי קון קארנה. היצמדו למתכונים טובים שאתם יודעים שהם מתכונים מנצחים ותוכלו להוציא מהתנור תבשיל קדירה טעים שמריח נפלא!

נגישות