חתן פרס ישראל לספרות תורנית: כל מה שרציתם לדעת על הרב עובדיה יוסף

לא משנה אם אתם יהודים חילוניים, מסורתיים, דתיים או חרדים, כל עוד גדלתם בישראל סביר להניח ששמעתם על הרב עובדיה יוסף ז"ל. ללא ספק, מדובר באחד מגדולי הרבנים שחיו ופעלו כאן, והוא אף זכה לכהן כרב הספרדי הראשי לישראל במשך כעשור במאה הקודמת. אולם, לא רבים מודעים לסיפור חייו המרתק של הרב, ולכן בחרנו להביא במאמר זה כמה עובדות מעניינות על אישיותו ועל פועלו העשיר. בואו נתחיל!

חייו ומותו של הרב עובדיה יוסף

הרב עובדיה יוסף ז"ל היה אישיות ציבורית בולטת והוא תרם רבות לחברה הישראלית הן במישורים חברתיים הן במישורים הלכתיים. הרב נולד בבגדאד שבעירק בשנת 1920 ונפטר ב-7 באוקטובר 2013 בגיל 93. הרב נטמן לצד אשתו מרגלית בהלוויה המונית בבית העלמין סנהדריה שבירושלים, ותוכלו למצוא מידע על קבר הרב עובדיה יוסף באתר משיב כהלכה. הרב עלה יחד עם משפחתו מעירק לישראל בשנת 1924, והמשפחה התיישבה בדירת חדר צנועה בעיר ירושלים. המשפחה סבלה ממצב כלכלי דחוק מאוד, מה שאילץ את עובדיה יוסף להתחיל לעבוד כבר בגיל צעיר ולסייע לפרנסת משפחתו. בגיל 6 החל את לימודיו בתלמוד תורה בני ציון, וכבר משלב זה החל לבלוט באהבתו העזה לתורה ובכישרונו לקרוא ולהבין אותה. כעבור שש שנים, בהגיעו לגיל 12, עבר עובדיה יוסף ללמוד בישיבת תורת יוסף, שם כבר הספיק לכתוב את אחד מספריו הראשונים – "מחברת העתקת חידות".

 

 

הסמכתו לרב, פרסים ותפקידיו

עובדיה הוסמך לרב כבר בגיל 20, על ידי הרב ציון מאיר חי עוזיאל. מאז ועד מותו כיהן התפקידים רבים ומכובדים, כאשר את תחילת דרכו עשה כדיין בבית הדין הספרדי בירושלים. בשנת 1994 נישא לאשתו מרגלית עובדיה ז"ל. לאחר מספר שנים, נשלח עובדיה למצרים על ידי מאיר חי עוזיאל כדי לכהן בתור סגן הרב הראשי, הרב חיים נחום אפנדי. נוסף על כך, כיהן במצרים כראש ישיבת "אהבה ואחווה". הרב עובדיה יוסף שב לישראל בשנת 1950, ובשנת 1968 נבחר לכהן לרב הראשי של העיר תל אביב יפו, לצדו של הרב שלמה גורן. הרב עובדיה יוסף היה הרב הספרדי בעוד שהרב שלמה גורן היה הרב האשכנזי. בשנת 1970, זכה עובדיה יוסף בפרס ישראל המכובד לספרות תורנית. בהמשך, בשנת 1972, נבחרו עובדיה יוסף ושלמה גורן לכהן כרבנים הראשיים לישראל. בתפקיד זה כיהן הרב עובדיה יוסף כעשר שנים. בתום כהונתו כרב ראשי, עבר הרב עובדיה יוסף לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול, ובמקביל הנהיג את מפלגת ש"ס עד שפרש מפעילותו הפוליטית בשנת 1988.

פסיקות משמעותיות

הרב עובדיה יוסף היה דיין, דרשן ופוסק הלכה נחשב מאוד. במסגרת תפקידו כרב ראשי לישראל, פסק הרב עובדיה יוסף כמה פסקי הלכה בולטים. לדוגמה, התיר הרב עובדיה יוסף נישואים עם קראים, בתנאי שלמדו את יסודות התורה שבעל פה וקיבלו על עצמם שמירת מצוות דרבנן. כמו כן, התיר את הנשים העגולות של נעדרי מלחמת יום הכיפורים, וקבע כי יהודי אתיופיה הם יהודים לכל דבר על כן הם זכאים לחוק השבות ואינם צריכים לעבור גיור מלא או גיור לחומרה. עוד התיר הרב עובדיה יוסף עבור נשים דתיות לחבוש כיסוי ראש המגלה את שיערן מלפנים, והביעה התנגדות נחרצת לחבישת פאה נוכרית.

לסיכום,

אין עוררין על פעילותו הענפה והמשמעותית של הרב עובדיה יוסף ז"ל בישראל. קצרה היריעה מלפרט את כל קורות חייו המרשימים, ולכן אנחנו מזמינים אתכם לקרוא עוד סיפורים מעניינים על הרב עובדיה יוסף באתר משיב כהלכה.

נגישות