חיידק הליקובקטר פלורי: ממה הוא נגרם ואיך אפשר לטפל בו?

חיידק הליקובקטר פלורי הוא חיידק שכיח שנמצא אצל מעל למחצית מבני ה-65, כאשר החיידק מתיישב ברירית הקיבה, וזאת בשל היכולת שלו ליצור אמוניה אשר סותרות את חומציות הקיבה ובהתאם לכך מאפשרת לחיידק הזה לשגשג. עולם המדע עדיין אינו יודע להסביר ממה בדיוק הוא נגרם וכיצד נדבקים ממנו (וזאת למרות שרבים מהמאובחנים הם בעלי היסטוריה משפחתית) אולם גברים ונשים אשר מאובחנים עם הליקטובר פלורי סובלים מסיכוי מוגבר לכיב קיבה כמו גם כיב בתריסריון לצד כאבי בטן וצרבות. אם גם אתם קיבלתם אבחנה עם החיידק, כדאי לדעת כי אפשר בהחלט לטפל בו, וזאת על ידי מתן של אנטיביוטיקה לצד נוגדי חמצון וכן יצירה של שינוי באורח החיים – ובעיקר הרגלי התזונה והאכילה, כפי שנציג כעת.

שינוי תזונתי – חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם החיידק

מאחר ולא ניתן להעלים את החיידק, נדרש לבצע פעולות הכוללות קודם כל שינוי באורח החיים ובעיקר בכל הקשור לתזונה שלכם. תזונה מתאימה היא המפתח ליצירה של איזון ברמת החומציות של הקיבה ובהתאם לכך גם הקלה בתדירות של התסמינים שיכולים גם להשבית מפעילות, ועל כן רצוי לשלב בתפריט שלכם מזון הכולל ירקות טריים לצד שילוב של מזון דל שומן. הסיבה לכך נובעת בעקבות הפרה של איזון החומציות שמובילה לשגשוג של החיידק, כאשר תזונאים ממליצים לשלב גם מזון העשיר באומגה 3 כמו גם דגנים מלאים אשר גם תורמים לתחושת השובע אך גם מסייעים להגן על הקיבה מפני החומציות שנוצרת בעקבות הימצאות החיידק.

כל קבלת החלטה לגבי שינוי תזונתי צריכה להתבצע באמצעות תזונאית המתמחה בתחום, וזאת מתוך מטרה לבנות תפריט בהתאמה אישית אשר מותאם לאורח החיים ולפרופיל שלכם. המטרה היא ליצור תפריט שבו תוכלו להתמיד ובהתאם לכך להוביל ליצירה של "חומת הגנה" המבוססת על תזונה נכונה ומאוזנת.

 

 

 

שילוב של תוספי תזונה

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה שבמסגרתה יותר ויותר מאובחנים עם החיידק פונים גם לרפואה האלטרנטיבית, מתוך הבנה כי נטילה של תוספי תזונה מהווה דרך נוספת וטבעית לטובת יצירה של איזון חומציות הקיבה. תוספי תזונה המכילים ריכוז גבוה של מינרלים, ויטמינים כמו גם סופר פוד כמו למשל ג'וגי ברי מהווה דרך מצוינת ליצירה של הרכב תזונתי התומך בהתמודדות אל מול החיידק. שימו לב כי לאור הביקוש הרב ישנם לא מעט חיקויים בשוק ועל כן לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה, התייעצו עם הרופא המטפל שלכם כמו גם בדקו היטב את זהות החברה ממנה אתם רוכשים את התוסף, כל זאת מתוך מטרה להבטיח כי אתם משקיעים את כספכם בחוכמה.

הרגלי תזונה מומלצים

החלטה ראשונית שאותה צריך לבצע מיד לאחר קבלת האבחון היא צמצום של מזון עתיר בשומן, סוכר וכן מזון מטוגן וחריף, לצד הפחתה משמעותית  במקום זאת העדיפו לשלב בתפריט שלכם חומרי גלם טריים כמו למשל שמן עץ זית אשר עשיר בנוגדי חמצון ומצוין בעבור תיבול לסלטים לצד מזון טרי, במקום מתועש. בנוסף, הרגלי תזונה נכונים הכוללים בין היתר הקפדה על ארוחות קטנות בכל שלוש עד ארבע שעות הן מומלצות מאשר ארוחה גדולה מאחר וכך נוצר עומס מופחת על הקיבה. זאת ועוד, שילוב של פעילות גופנית כשעתיים לאחר האוכל, כך שניתן יהיה להפחית את התסמינים של החיידק ובמקביל גם לדאוג לבריאות שלכם.

לסיכום

חיידק הליקטובר פלורי הוא חיידק שכיח שמשפיע על איכות החיים, בעקבות רמות חומציות גבוהות שהוא יוצר בקיבה. טיפול תרופתי בדמות אנטיביוטיקה אומנם יכול לסייע לטובת הפחתה של התסמינים אך לא העלמתם, ועל כן יצירה של שינוי תזונתי וכן הרגלי אכילה נכונים הם הבסיס שדרכו תוכלו להוביל ליצירה של איכות חיים טובה יותר, וזאת למרות הימצאות החיידק.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות