לטיול יצאנו: 5 כללי בטיחות לנסיעה עם הילדים ברכב

נסיעה עם הילדים ברכב עשויה להיות חוויה מהנה, להם וגם לכם. אך מבחינה בטיחותית, נסיעה כזו מעלה את האתגר וחשוב להיות מודעים לכך. כיצד? אלה חמש דוגמאות לדברים פשוטים שתוכלו לעשות, בכדי להבטיח נסיעה בטוחה עם הילדים.

לפני הכול, לחגור חגורות בטיחות ברכב

השימוש בחגורות בטיחות הוא כיום הרגל בסיסי של כמעט כל נהג. חיוני שהוא יהפוך להיות כזה גם עבור ילדים. להתרגל, שהשימוש בחגורת הבטיחות הוא פעולה בסיסית וראשונה שעושים, כאשר מתיישבים בתוך הרכב. מה לגבי ילדים קטנים מדי עבור חגורות בטיחות? סל קל, מושב בטיחות, בוסטר – חשוב שתכירו מושגים אלה מקרוב ותדעו להתאים את המוצר הנכון לילד (לפי גיל, משקל, גובה ועוד). התאמה זו תשתנה כמובן לאורך השנים, כאשר הילדים גדלים. העיקר, הוא לשבת ברכב באופן שמקובע לגוף הרכב, דרך אמצעים אלה או חגורת בטיחות רגילה. במקרה של תאונה, חגורות בטיחות מהוות אמצעי מצמצם נזקים ואף מציל חיים, מהבולטים והחשובים ביותר שיש.

לא לשכוח ילדים ברכב!

חשוב תמיד ובוודאי בנסיעות מיוחדות וארוכות, להתרגל שלא להשאיר ילדים לבד ברכב, גם לא לזמן קצר. בכדי להבטיח זאת, יש שני סוגי פתרונות שימושיים:

  • הרגלים טובים – לפני הכל, כדאי לרכוש הרגלים טובים מבחינה זו. למשל לנעול את הרכב לאחר שיוצאים ממנו (בכדי שילדים לא ייכנסו אליו). מעל הכל – פשוט להיות אחראים וערניים.
  • עזרים טכנולוגיים – יש גם פתרונות טכנולוגיים שונים לאתגר זה. חלקם מנטרים את חלל הרכב, בכדי לזהות אם יש בו אנשים וכמה. אחרים מנטרים ספציפית את מושבי הבטיחות של הילדים, בכדי לזהות אם יש בתוכם ילד. משלימות זאת אפליקציות שונות, אשר מספקות למשל תזכורות.

 

 

להעסיק את הילדים

חשוב לדאוג לעיסוקים לילדים במהלך הנסיעה, במיוחד ככל שהיא ארוכה. הדבר יתרום לאווירה רגועה, שהיא טובה גם להם וגם לכם, וודאי מהיבט הבטיחות. ייתכן שהדרך תספק בעצמה הזדמנויות שונות ליצור עבורם עניין. כדאי לנצל זאת, בהתאם לגיל הילדים ולמה שיותר מעניין אותם או פחות. לשם הדוגמה, משחקים רבים עשויים להתאים לכך. בין אם כמשחקים בפני עצמם או בטאבלט.

להיעזר בנקודות עצירה

כמובן, נקודות עניין במהלך הדרך עשויות לספק גם הזדמנות לעצירה מרעננת. בכל מקרה, כדאי לתכנן ולהשתמש בנקודות עצירה מסודרות. חשוב שלא לעצור סתם כך בשולי הדרך – זה מסוכן, במיוחד עם ילדים. אפשר גם לרתום את הילדים לטובת העניין, בכך שמערבים אותם במשימת הניווט ליעדים אלה. אם דרושה עצירה לשם תדלוק, ניתן לעתים לבחור בין כמה אפשרויות שמתאימות לכם ולבחור לפי מה שאותם מקומות מציעים כ"ערך מוסף". אולי אפשר גם לאכול שם משהו, באופן שיעזור לכם להתעורר. אולי איזו כוס קפה. אולי מקום שבו הילדים יוכלו לזוז ולהוציא מעט אנרגיה, כך שהמשך הנסיעה יהיה יותר שקט.

לא לנהוג כשעייפים

עייפות היא סיכון בטיחותי משמעותי מאוד, במיוחד בדרכים ארוכות וחד גוניות. לכן כדאי להחליף נהגים מדי פעם בנסיעה ארוכה, במיוחד כאשר עייפים. דווקא כאן הנסיעה עם הילדים, אשר בעיקר מסבכת עניינים מבחינת בטיחות, מספקת תועלת יוצאת מגדר הרגיל. ילדים הם לא מהיצורים השקטים או הרגועים ביותר שידועים למדע ואולי עדיף שהאווירה ברכב לא תהיה שקטה ומנומנמת מדי.

לסיכום

לא צריך להיות מסובך מדי, לנסוע עם הילדים באופן בטוח. אך בכדי להשיג זאת, מומלץ לחשוב על כך מראש ובעיקר, ליישם את הכללים והרעיונות הפשוטים שהזכרנו ונוספים מסוגם.

נגישות